Wystawa outdoorowa “Wielkie GRASSowanie”

Wystawa outdoorowa “Wielkie GRASSowanie”

Co łączyło Guntera Grassa ze Stocznią Gdańską? Które z miejsc horyzontu dzieciństwa odzwierciedlał jako dojrzały pisarz w swojej twórczości? Czy potrawa zapamiętana z kaszubskiego domu babci mogłaby trafić na stół podczas uczty z rzeczywistymi lub wyimaginowanymi gośćmi artysty? Jak na gdańskiego pisarza wpłynęła regionalna kultura i historia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na planszach wystawy.

Znawcy literatury Guntera Grassa nie ustają w staraniach nad odkrywaniem coraz to nowych znaczeń i światów w jego twórczości. Zwiedzając wystawę poznacie nie tylko odpowiedzi na powyższe pytania, ale także pięć ważnych dla Grassa motywów, których tropy można odnaleźć wędrując ścieżkami Gdańska, Wrzeszcza, Matarni i Kaszub.

Wystawa jest pokłosiem obchodów „Gdańskich GRASSowań 2022”. Tekst  wystawy „Wiekiego GRASSowania” powstał w oparciu o przewodnik literacki „Wędrówki z Gunterem Grassem. Literacka kartografia Miasta” pod red. M. Borzyszkowskiej-Szewczyk, M. Turskiej, Gdańsk 2022.

Wystawa przygotowana została przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Guntera Grassa, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademickie Centrum Kultury UG „ALTERNATOR”.

Wystawa zagościła w Parku Handlowym Matarnia na pasażu zewnętrznym (przed sklepem Pepco).

Serdecznie zapraszamy!